Miks ma introverdina koosolekuid vihkan?
Introverdina ma vihkan koosolekuid! Sest neid planeerides ei ole osatud minuga arvestada.
Mida sa võiksid koosoleku juhina teha, et minu tugevusi ära kasutada?
Enne koosolekut:
✅ Saada mulle koosoleku päevakava ja muu vajalik. Ma tahan teada, mida me arutama hakkame. Ma tahan ennast ette valmistada. Ma vajan aega, et süveneda ja teemad läbi mõelda. Nii saan ma olla kõige kasulikum. Ma vihkan teadmatust ja ootamatuseid.
✅ Pane paika koosoleku kestus ja anna sellest kõigile teada. Kui ei ole võimalik täpset lõpuaega planeerida, siis ütle ka seda. Millise tulemuseni on tarvis jõuda, et koosolek saaks lõppeda? Kas mul on võimalik varem lahkuda või ootad, et oleksin kindlasti lõpuni?
✅ Anna mulle võimalus juba enne koosolekut oma mõtted ja küsimused e-kirja teel või ühise dokumendi kaudu kirja panna. Vahel vajan rohkem infot või selgitusi, et saaksin võimalikult hästi ette valmistunud olla. Äkki saame sellisel viisil juba mõned asjad lahendatud ja äkki ei olegi seda koosolekut vaja.
✅ Anna teada selged ootused osalejatele. Mis koosoleku eesmärk on? Kuhu me tahame välja jõuda? Kas see on lihtsalt informatsiooni jagamiseks või eeldatakse minu aktiivset osalemist ja kaasa mõtlemist?
Koosoleku ajal:
✅ Anna mulle võimalus rääkida (kui ma seda soovin). Ma ei suuda ekstravertide tempokale ja katkematule jutuvadale omi mõtteid vahele öelda. Teinekord ma isegi ütlen midagi, aga tihti juhtub, et seda isegi ei kuulda.
Aga ära sunni mind rääkima või mõtteid jagama kui ma ei ole selleks valmis. “Martin, sina oled nii vaikne olnud, miks sa midagi ei ütle, kas sul ei olegi ühtegi mõtet?” 🤢
✅ Anna mulle võimalus ka teistmoodi oma arvamust avaldada, mitte ainult rääkides. Teinekord tulevad mul kirjutades palju paremad ja asjalikumad mõtted. Kogu arvamusi ka näiteks post-itite abil või virtuaalselt.
✅ Anna aega mõelda. Palun planeeri mõned mõttepausid, et minul introverdina oleks aega mõtteid koguda. Anna aega üksinda või paarilisega teemasid arutada, mitte kogu aeg suures grupis rääkida.
✅ Ära pane mind ootamatult tähelepanu keskpunkti. Kui soovid, et ma midagi kindlat jagaks või ette kannaks, siis anna mulle sellest enne koosolekut (piisava varuga) teada.
✅ Pea kinni kokkulepetest ja lõpeta koosolek õigeaegselt. Mul on tarvis piisavalt aega, et enne järgmisi tegevusi natuke puhata ja energiat koguda. Koosolekud väsitavad mind. Ära tee kahte erinevat koosolekut või muud aktiivset tegevust kohe üksteise järel!
Pärast koosolekut:
✅ Saada koosolekust kokkuvõte. Mis olid peamised otsused, kokkulepped, milliseid ülesandeid kellele jagati jne. Ma tahan tihti selle info veel rahulikult üle vaadata. Mul võivad hiljem tulla veelgi paremad mõtted.
✅ Ole avatud ka pärast koosolekut minu panust vastu võtma ja julgusta mind seda tegema (võimalusel kirjalikult). Ma võib-olla ei öelnud koosolekul ühtegi sõna, aga mitte sellepärast, et mind ei huvitaks, et ma oleks rumal või et ma ei tahaks panustada. Mul võtab see lihtsalt kauem aega. Ma tahan minna teemaga sügavuti, mõelda detailid läbi ja siis oma ideid jagada. Kirjutades on mu mõtted tihti palju konkreetsemad ja selgemad.
✅ Jaga tunnustust ka neile, kes koosoleku ajal pidevalt ei rääkinud. Ma mõtlesin aktiivselt kaasa, tegin märkmeid, märkasin detaile, mis teistel jäid tähelepanuta ja arvatavasti tuli mul mõni päris hea ja kasulik idee ka. Ära jäta mind tähelepanuta. Kasuta mu tugevusi!
Anna võimalus särada nii introvertidel, ekstravertidel kui ambivertidel. Mida paremini sa erinevaid inimtüüpe mõistad ja nendega arvestad, seda paremini sinu meeskond toimib.
PS! Algselt postitatud LinkedInis. Mine ütle kommentaarides sõna sekka: Introverdina ma vihkan koosolekuid
Soovid hiljem uuesti lugeda?
Välja printida? Teistega jagada?
Lae artikkel alla (Sisaldab A4 prinditavat kontrollnimekirja)
Kirjutas Martin Mark
Martin on Introvertide Akadeemia asutaja ja introvertide mentor. Ta on aastast 2014. pisikeste harjumuste meetodi litsenseeritud koolitaja (Certified Tiny Habits® Coach).
Ta aitab introvertidel heade harjumuste abil enesekindlust tõsta ja suhtlemisoskust arendada.
Kutsu Martini rääkima konverentsidele, seminaridele või töötubasid läbi viima.
Võta ühendust kirjutades: martin@introverdid.ee või jälgi tema tegemisi LinkedInis: @MartinMarkEST