Kuidas introverdina ekstravertsem olla?
Introverdina tunneme vahel vajadust olla “rohkem ekstravertsem”. Meil tuleb inimestega suhelda, seltskondades viibida ja vahel isegi esineda või muudmoodi tähelepanu keskpunktis olla.
See kõik nõuab palju energiat ja meie alalhoiuinstikt paneb meid sellistest olukordadest võimalikult ruttu väljapääsu leidma või neid isegi vältima.
Miks on vahel kasulik oma mugavustsoonist välja tulla?
Kuigi introverdina on meile mugavamad vaiksed ja rahulikumad keskkonnad, siis on aeg-ajalt kasulik oma mugavustsoonist välja astuda ja vajadusel ekstravertsemat käitumist omaks võtta.
Networkimine, koostöö ja pildis olemine on olulised, et sind märgataks ja sul tekiks erinevaid võimalusi. Olgu sa palgatöötaja või ettevõtja, suhtlemisoskus ja nähtaval olek tuleb kasuks.
Uute tutvuste loomine ja võõrastega rääkimine ei ole introverdile lihtne, aga ka seal peitub palju võimalusi. Nii võid leida endale uued kliendid, uue töökoha, leida lahenduse mõnele oma probleemile või isegi uue sõbra saada.
Astudes aeg-ajalt ekstravertsemasse rolli suurendame tasapisi oma mugavustsooni, mis aitab meil omakorda saada enesekindlamaks ja kohanemisvõimelisemaks.
Ole ekstravertsusega ettevaatlik
Kui proovime ilma ettevalmistuseta ekstravertidega sammu hoida, palju ja emotsionaalselt (tühjast-tähjast) rääkida, pidevalt seltskonnas viibida ja olla sama energilised, siis kustume ruttu.
Me ei tohi ignoreerida oma üksinda ja rahulikult olemise vajadust, et oma patareisid laadida.
Samuti ei saa me pikalt teeselda, et oleme keegi, kes me tegelikult ei ole. Sellega kaotame oma autentsuse ja isikupära.
Me ei tohi hakata ekstravertsust idealiseerima ja oma loomulikke tugevusi (kuulamisoskus, empaatia, sügav mõtlemine) alahindama.
10 strateegiat, kuidas ekstravertsem olla
Kuigi ma usun, et introvert jääb alati introverdiks (ja see on väga hea), siis on meil siiski võimalik õppida vajadusel ekstravertsemana käituma.
Me ei pea selleks teesklema, et oleme keegi teine ja oma introvertsust ära unustama. Kaugeltki mitte, see on endiselt meie suureks tugevuseks. Mõned ekstravertsemad omadused saavad meile siiski teatud olukordades kasuks tulla.
Siin mõned strateegiad, kuidas olla rohkem ekstravertsem, aga jääda ikkagi iseendaks.
1. Harjuta vestluste algatamist
Kui oled väga tagasihoidlik ja väike suhtleja, siis alusta pisikeste sammudega lihtsamates olukordades. Ütle lihtsalt “Tere!”, kommenteeri mõnda teie sarnasust või küsi mõni küsimus. Harjuta avatud küsimuste küsimist, et vestlust loomulikult edasi kanda.
Hakka märkama erinevaid võimalusi suhtlemiseks. Esialgu ongi hea harjutada nö möödaminnes olukordades. Näiteks teenindajale midagi ilusat öelda, tänaval möödujale tere lausuda või naabrile head päeva soovida.
2. Kuula ja reageeri ka
Kuulamine tuleb meil loomulikult hästi välja, aga tihti see ainult kuulamiseks jääbki. Harjuta kuuldule koheselt reageerima. Näita välja, et sa kuulad. Nooguta, naerata, küsi täpsustavaid küsimusi. Ole uudishimulik. Ära jää ootama, millal sulle võimalus rääkida antakse. Tõsta näpp püsti või küsi julgelt vahele.
3. Jälgi oma kehakeelt
Introverdina ei näita me oma emotsioone ja reageeringuid enamasti kuigi hästi välja. Jälgi ennast ja õpi rohkem oma nägu ja keha kasutama. Naerata, hoia silmsidet, ava oma kehahoiak. Ma tean, et käed rinnal risti on hästi mugav olla, aga vahel saadab see valesid signaale. Seisa sirge seljaga ja enesekindlalt. Sestikuleeri rohkem ja kontrolli aeg ajalt, et su nägu liiga tõsine ei oleks.
4. Võta osa grupitegevustest
Grupitegevused meile enamasti väga ei meeldi ja proovime neid vältida või neist võimalikult vähese energiakuluga (tahaplaanile hoides) välja tulla. Samas on see hea koht, kus ennast proovile panna. Võta teinekord rohkem vastutust, ole aktiivsem ja panusta. Isegi kui liidrirolli haarab tavapäraselt mõni ekstravert.
5. Suuna oma fookus välja poole
Meile meeldib olla oma sisemaailmas, mõelda omi mõtteid ja rahulikult oma asja ajada. Vahel jääme aga sinna liigselt kinni ja välja poole energiat ning tähelepanu ei jagugi. Kui paneme rohkem rõhku välismaailmale, siis jääme ka ise rohkem silma. Ole uudishimulikum teiste inimeste ja ümbritseva suhtes, küsi küsimusi ja märka, mis ümberringi toimub.
6. Sea suhtlemiseks eesmärke
Ekstravertidel tuleb sotsiaalne aktiivsus iseenesest ja ilma planeerimata. Introvertide jaoks tuleb kasuks strateegiline lähenemine. Sea endale eesmärk järgmisel üritusel kolme uue inimesega rääkida või lõunapausi ajal 10 minutit kolleegiga vestelda. Eesmärgid annavad sulle selge struktuuri ja sa ei koorma ennast üle. Kui eesmärk täidetud võid süümepiinadeta oma koopasse tõmbuda.
7. Loo endale alter ego
Kujuta ette, et oled näitleja, kes mängib teatud rolli. Sinu lavaks võib olla näiteks mõni üritus, kuhu sisenedes on sinu karakteriks ekstravertne sina. Ära võta seda kui kellekski teiseks muutumist vaid oma tugevate külgede esile toomist. Kasuta seda maskeeringut oma enesekindluse tõstmiseks. Võta eesmärgiks selles rollis olles oma mugavustsooni piire kombata või sealt hoopis lühikeseks ajaks välja hüpata.
8. Kasuta võimalusi avalikult esineda
Introverdina on meil suhtlejana ja esinejana vähe kogemusi ja seetõttu me ei olegi nendes olukordades eriti enesekindlad. Samas nii on ju igasuguste oskustega. Ka jalgrattaga sõitmises ei olnud sa kohe algusest peale väga hea ja enesekindel. See tuli harjutamisega. Esinemisega on samamoodi. Hakka vaikselt pihta ja võta pisemates seltskondades sõna. Tee seda esialgu turvalisemas seltskonnas ja hakka ajapikku oma mugavustsooni laiendama. Paku ennast vabatahtlikuks, et tööl mõne ettekanne teha või sünnpäeval kõne pidada.
9. Pane sotsiaalmeedia enda heaks tööle
Introverdid eelistavad kirjutamist rääkimisele. Siis on meil aega mõelda, kuidas oma mõtted täpselt sõnastada. Me ei pea andma kohest vastust vaid saame rahulikult selle teema läbi mõelda. Hea koht oma mõtete läbikirjutamiseks on näiteks LinkedIn. Saad seal julgelt oma huvitavaid mõtteid põhjalikult avalikuks teha ja kommentaarides teemaga veel süvitsi minna. Sul ei ole tarvis postitada pilte või videoid, lihtsalt kirjuta. Kui oled oma mõtted läbi kirjutanud, siis on edaspidi nendest rääkimine ka sinu jaoks palju lihtsam. Oled enesekindlam ja sul on teemad, millest oled alati valmis vestlema.
10. Tõsta oma energiat
Enne sotsiaalseid kohustusi on hea oma energiataset tõsta. Puhka eelnevalt ja ole üksi. Mine üritustele võimalikult laetud akuga. Viimase vindi andmiseks võid eelnevalt kuulata energeetilist muusikat, mis sulle meeldib, ennast liigutada või lihtsalt vaimselt valmistuda. Käi eelnevalt vannitoast läbi, vaata peegilsse, hinga mõned korrad sügavalt sisse-välja, naerata endale ja ütle, et saad sellega hakkama.
Kokkuvõtteks
Ära häbene oma introvertsust ja ole julgelt see, kes oled. Samas võta julgelt üle ekstravertide positiivseid omadusi ja kasuta neid aeg-ajalt enda hüvanguks. Mida rohkem kogemusi hangid, seda lihtsamalt need ekstravertsed tegevused sinu jaoks tulevad.
Pea meeles, et ekstraverditamine on sinu jaoks ajutine ja sul on alati võimalus naasta oma mõnusasse mugavustsooni, kus sa tunned ennast kõige paremini. Lihtsalt see mugavustsoon võib mõne aja möödudes vaikselt suuremaks paisuda.
Kirjutas Martin Mark
Martin on Introvertide Akadeemia asutaja ja introvertide mentor. Ta on aastast 2014. pisikeste harjumuste meetodi litsenseeritud koolitaja (Certified Tiny Habits® Coach).
Ta aitab introvertidel heade harjumuste abil enesekindlust tõsta ja suhtlemisoskust arendada.
Kutsu Martini rääkima konverentsidele, seminaridele või töötubasid läbi viima.
Võta ühendust kirjutades: martin@introverdid.ee või jälgi tema tegemisi LinkedInis: @MartinMarkEST